Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, empire, Stockholm 1825
Rund på indragen rund fot, slät med bårder med bladsnitt, uppsvängt svärtat trähandtag, fästet i form av delfinhuvud. Även locket stämplat. Höjd 18,5 cm. Vikt 865 gram.
Smärre märken och slitage. Dekorbortfall på knopp.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.