Ett par bägare i slät modell med invändig förgyllning, Anders Rothman d.y., Örebro, 1852-54, höjd 8,5 cm. Graverade "Activ" på liven. Vikt 200 gram.
Två bägare i slät modell med dekor av horisontella ränder, Paris, Frankrike, 1800-tal (ej identifierade mästarstämplar).
Vikt 116 gram.
Smärre slitage. Bucklor. Gravyr.