Johannes Andersen, soffa och fåtölj, "Capri", Trensum, 1900-talets andra hälft.
Soffa med svängd form. Lösa plymåer i sits, fast stoppad rygg. Sammetsklädsel. Kromad benställning. Snurrbar, Sammetsklädd fåtölj på kromad centralfot. Soffans längd ca 248, sitthöjd 38, höjd 69 cm. Fåtöljens mått 90x 40x73 cm.
Torkad stoppning. Smärre slitage. Fläckar. Märken. Skador i klädseln på fåtöljens armlän.