Engelsk snäckmodell.
3 matskedar, JA Selling, Härnösand, 1867, längd 22 cm.
1 strösked, 1851 (otydlig mästar- och stadsstämpel) längd 20,5 cm,
11 teskedar, GAB, Stockholm, bl.a. 1877, längd 14 cm.
Vikt 460 gram.
Något slitage. Ett antal delar med bucklor.