Léopold Harzé, "Marinette och Gros-René".
Ett par skulpturer i guldpatinerad brons föreställande karaktärer från Molières pjäs Le Dépit amoureux. Signerade Léop. Harzé. Gjutarstämpel Cie des Bronzes Bruxelles. Höjd 28-29 cm.
Märken. Smärre bucklor på socklarna.