Slev med ekskaft. Längd 35 cm.
Delvis förgylld gräddsnäcka med godronnerad dekor och benskaft, längd 9 cm, höjd 6 cm. Kyrillisk stämpel, kontrollmästarstämpel Andrej Kovalski.
Sleven med senare träskaft. Monogramgravyr. Fästet med förstärkt lagning, bucklor.
Gräddsnäckan med åldersrelaterat slitage.