Olikfärgad marmor. Dekorerad med sittande kvinnofigur av silverfärgad och patinerad metall. Urtavla med romerska siffror. Bredd 49, djup 12, höjd 33 cm. Nyckel finns.
Skada, lösa delar medföljer. Nagg. Ställvis någor slitage och märken. Pendel saknas.