Olika marmorsorter i geometriskt mönster. Krönt av sittande kvinna med fågelav silverfärgad och svartlackerad metall. Urtavlan med arabiska siffror. Bordsurets bredd 44, djup 11, höjd 39 cm. Bokstödens bredd 13, djup 9, höjd 18,5 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Några nagg, vissa retuscher. Naturliga schatteringar och inneslutningar i stenen. Något slitage.