Michele De Lucchi och Giancarlo Fassina, golvlampa, "Tolomeo Mega Floor", Artemide, 2000-tal
Justerbar 360 grader. Dimmerfunktion. Bär tillverkarens etikett. Justerbar höjd 148 - 327 cm, fotens diameter 33 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.