Fanerat med mahogny. Pardörrar med riklig intarsiadekor med inläggningar av olika träslag, bl.a. av palisander. Motiv av timmerflottare samt av bonde som plöjer en åker tillsammans med sina två hästar. Invändig hyll-och lådinredning. Nedåt avsmalnande ben. Brickmärkt. Bredd 133, djup 47, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Märken. Fläckar. Fanerskador.