Anders Pehrson, golvlampa, modell 591, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus.
Kromad och vitlackerad metall. Skinnklätt ben med med stickningar. För två ljuspunkter. Etikettmärkt. Ställbar arm och skärm. Höjd 118 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smärre fläckar. Skador i stickningarna.