Ulla Procopé, servis, 86 delar, "Valencia", porslin, Arabia.
Bestående av:
10 mattallrikar, diameter ca 26 cm
17 djupa tallrikar, 23 cm
18 förrättstallrikar, 19,5 cm
12 mockakoppar med fat, 4 extra fat medföljer, koppens höjd 5 cm, fatets diameter ca 11 cm
15 kaffekoppar med fat, en kopp extra, höjd 6,5 cm, mynningens diameter 9,5 cm
3 tekoppar med fat, 9 extra fat medföljer, mynningens diameter 10 cm
3 skålar med hänklar, en med lock, diameter 11 cm
tillbringare, höjd 14,5 cm
sockerskål med lock, totalhöjd 9 cm, locket limmat och med nagg
gräddsnäcka, höjd 7 cm
serveringsfat, diameter 35,5 cm
2 terriner med lock, diameter 17 och 24 cm
salladsskål, höjd 11 cm, diameter 22 cm
ljusstake, höjd 20 cm.
Åldersrelaterat slitage.