Matbord med skuren dekor, konturerad sarg i Mingstil, runda rakställda ben. Höjd 81, bredd 102, längd 180, totallängd med utdragsskivor 270 cm.
Stolar med svängd vertikal ryggplatta samt genombrutna sargar. Sitthöjd 45, totalhöjd 97,5 cm.
Slitage. Märken. Bordets sarg med repor. En stol med spricka i sits.