Ib Kofod Larsen, fåtöljer, ett par, "Kandidaten", OPE-möbler, 1960-tal.
Stomme av teak med textilklädda dynor. Sitthöjd 42, bredd 71, höjd 76 cm.
Bärremmar under sits saknas, påverkar dock inte funktionen. Torkad stoppning. Ställvis blekt. Något slitage. Märken.