Carl Fagerlund, taklampa, Sirius 2357/111, Orrefors omkring 1977
Mässingstomme med hängande kristallprismor på vajrar. För en ljuskälla. Etikettmärkt Orrefors Sweden 2357/111 MAX 75 W Design: Carl Fagerlund. Diameter ca 60, höjd ca 70 cm.
Kopia på monteringsanvisning från Orrefors daterad 1977-03-04 medföljer.
Två av prismorna är skadade och lagade. Nagg, slitage, smuts. Ej funktionstestad.
Föremålet kräver montering efter leverans.