Så kallad 'hina-docka' föreställande kvinna med kvast, höjd 14 cm.
Dockmöbler: skåp med lådor, byrå samt toalettbord med spegel i ett set, höjd 15, lådans mått 17,5 x 36 cm.mBord höjd 7,5 cm. Kista, höjd 4,5 cm. Lykta, höjd 4,5 cm. Matkorg höjd 3 cm. Skrivset i ask, längd 5,5 cm. Skålar, diameter ca 2,5-3 cm.
Bordsskärmar, två stycken, förgyllda utan motiv, sex paneler vardera, höjd 26,5 cm. I en signerad trälåda.
Skämarna med skador. Slitage.
'Hina-dockor' är traditionella gåvor till barn i Japan. Japans dockfestival (Hinamatsuri) äger rum den 3 mars, är också känd som Doll's Day eller Girl's Day. På Hinamatsuri ber japanska familjer om hälsa, lycka och välstånd för sina unga döttrar. Det är en av Japans fem säsongsbundna festligheter eller sekku.