Spegel, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97, kunglig hovspegelmakare 1769). Rokoko.
Förgylld och bronserad. Rik delvis genombruten dekor av rocailler, snäckformationer och blommor. Ramverk med infällda listglas. Stämpelsignerad N.M. Höjd 93, bredd 39 cm.
Renoverad och kompletterad. Sprickor, lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.