Hans Olsen, matbord och stolar, 4 st, Frem Røjle, Danmark, 1950-tal.
Teak. Brännmärkt. Runt bord med en iläggsskiva som förvaras under bordsskivan. Längd 106-156, bredd 106, höjd 74 cm. Fyra stolar med klädd sits som passar in under bordets skiva. Sitthöjd 44 cm.
Renoverad. Senare klädsel. Smärre slitage.