Bo Åke Adamsson, schackspel, Skultuna Bruk
Förgylld och försilvrad mässing. 16+16 pjäser, höjd 13‑24 cm, med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden samt med konstnärens signatur.
32+32 plattor, vardera 9 x 9 cm.
Två springare med avbrutna stänger, en av varje färg, delarna medföljer löst. Ställvis märken, fläckar, slitage.