Förgylld zink med dekorelement av porslin med målad dekor. Bordspendyl med rund urtavla och romerska siffror omgiven av blommor och blad, krönt av porträttmedaljong föreställande en kvinna. Fodralet märkt P.H. Mourey. Bredd 26, djup 8, höjd 34 cm. Ljusstakar på rund, hög fot. Ursprungligen för fyra ljus vardera. Höjd 37-40 cm. Pendel medföljer.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Lösa delar, delar saknas. Ställvis omfattande skador. Nyckel saknas.