Wilhelm Kåge, kaffe- och teservis, 43 delar, porslin, "Grön Slinga", Gustavsberg

Dekor av gröna ränder och förgyllning.
9 moccakoppar med fat, diameter 8,5-11,5 cm (2 koppar och tre fat med nagg, en kopp med spricka)
7 kaffekoppar med fat, diameter 9,7-14,2 cm (2 koppar med nagg, en med spricka, 2 fat med nagg)
6 tekoppar med fat, diameter 11,2-15,7 cm (en kopp med spricka)
15 assietter diameter 17 cm (2 med nagg)
1 serveringsfat längd 26 cm (nagg)
1 värmefat diameter 16,5 cm (nagg)
1 gräddkanna höjd 8 cm
1 kanna med lock höjd 17,5 cm (nagg)
1 kaffekanna med lock höjd 19 cm (nagg)
1 tekanna med lock höjd 15 cm (sprickor, nagg)

1 extra moccafat, 2 extra kaffefat, 6 extra tefat (alla med nagg), samt extra lock medföljer.

Krackelyr, ställvis dekorslitage och missfärgning.

Proveniens

Anders Hallengren, Författare

Utropspris
3 000 SEK