Hög modell med rak form. Vit marmorskiva, lister och beslag av förgylld mässing. Rik intarsiadekor av rutmönster. Fem lådor, en nedfällbar klaff med lådor och fack bakom. Bredd 69, djup 34, höjd 126 cm. Nyckel finns.
Fanerskador. Sidorna med genomgående sprickor. Lösa dekorelement. Skivan med nagg.