August Malmström, "Rida mattsäck".
Duk 46,5 x 38,5 cm.
Smärre skrapmärken, något krackelerad.
Konstnärshuset, Stockholm, "Sterbusauktionen efter August Malmström", april 1902, kat nr 31.
Tomas Björk, "August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, upptagen i katalogen under avdelning D. "Barnmotiv", sid 365 som nr 57.