Birgitta Watz, parti stengods 14 delar, samtliga signerade.
Ljust glaserade med polykromt dekor. Bestående av:
Stor skål/spillkum, diameter 30 cm.
2 dekorativa blad, daterade 1992, 29-34,5 cm.
2 kannor, 12,5-16,5 cm.
Äggkopp, 4 cm.
Skulptur i form av ett äpple, 7 cm.
3 skålfat, 13,5-17 cm.
2 vaser/muggar, 10-12 cm.
2 skålar, diameter 10-14,5 cm.
Visa delar med slitage och märken. Enstaka krackelyr och bränningsprickor.