Förgylld och patinerad brons. Rikt dekorerade med slingrande blommor och akantus samt putti med skördesymbolder som vinrankor och vetekärvar. Bordspendylen med emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror. Höjd 62, bredd 70 cm. Kandelabrarna med sju svängda armar vardera, höjd 78, bredd ca. 47 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Bordsuret är ej funktionstestat eller genomgånget. En ljusarm helt lös, några andra något lösa. Något slitage. Märken. Smärre skador. En lös putto.