Fanerad med valnöt. Rak form, nedfällbar skrivklaff med flertalet lådor bakom, därunder tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 104, djup 54, höjd 101 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Fanerskador, lagningar. Torrsprickor. Ställvisa skador, träbortfall. Kompletterad.