Raija Uosikkinen

(Finland, 1923-2004)
Raija Uosikkinen
(Finland, 1923-2004)

Raija Uosikkinen, Matservis, 32 delar, "Liljekonvalj", fajans, Arabia 1960-tal.

6 flata tallrikar, diameter 23 cm
6 förrättstallrikar, 19,5 cm
6 assietter, 16,5 cm
5 skålar, 17 cm
såsskål på fat, 13 cm
Tre ovala serveringsfat, längd 23,5-32,5 cm.
Två djupa ovala serveringsskålar, längd 23,5 och 27 cm.
En rund serveringsskål, diameter 22, höjd 11 cm
Ett runt serveringsfat, diameter 31,5 cm
1 kanna, höjd 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Kannan med krackelyr.

Utropspris
250 EUR

Ylva Sinkkonen
Ylva Sinkkonen
Värderare Smycken
+358 50 305 2227