Taklampa, Einar Bäckströms Metallvarufabrik, Swedish Grace, 1920-30-tal
Mässing, metall, papp samt glas. Dekor av bård. För tre ljuskällor upptill samt fem ljuskällor ovanför glasskivan. Diameter 60, höjd 58 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar, märken. Ej funktionstestad.