CF Carlman, gigarrskrin, silver, Stockholm 1912
Välvt lock, dekor av förgylld detalj och cabochonslipad sten. Graverat monogram samt gåvogravyr "Från vännerna Elsa och Arthur Fürstenberg den 27 November 1913". Träinredning. 17,5 x 12, höjd 7,5 cm.
Smärre slitage och märken.