Poul Cadovius, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1900-talets andra hälft.
Teak,
bestående av;
6 svartmålade väggfästen längd 149 cm (2 st), 198 cm (3 st) och 203 cm (1 st),
3 vitrinskåp ca 80x22x56 cm (med glashyllor och skjutdörrar av glas),
1 lådhurts ca 80x30x25 cm,
3 hyllplan 60x20 cm,
2 hyllplan 60x30 cm,
6 hyllplan 80x20 cm,
4 hyllplan 80x30 cm,
3 hyllplan 80x20 cm,
3 hyllplan 80x24 cm,
1 hyllplan 80x30 cm.
Krokar av mässing för upphängning medföljer
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Vägghängen med senare målning