Kaffeskedarna och serveringsskeden med krönt monogram TF, Theodor S. af Forselles (1885–1955).
6 förgyllda kaffeskedar med klöv, längd 11 cm, år 1896.
Serveringssked, förgyllt blad, Musslan-serien, längd 26,5 cm, år 1929.
Strösked med förgyllt blad, längd 18 cm, år 1912.
Vikt 213 g.
Kaffeskedarna i original ask av ek, de sex återstående skedarna saknas.
Åldersrelaterat slitage. Ströskeden med annan gravyr.