Kaija Aarikka

(Finland, 1929-2014)
Kaija Aarikka
(Finland, 1929-2014)

Kaija Aarikka, ljusmobile, "Tulitus", Aarikka, Finland, 1960/70-tal.

Mobile i mässing och trä med fem ljushållare. Diameter ca 27 cm. Höjd ca 56 cm + 1 st (á 45 cm) mässingstång medföljer.

Åldersrelaterat slitage. Ursprungliga runda stearinljus av Timo Sarpaneva medföljer (en sönder).

120
1 331
129
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
7 okt 13:19
120 EUR
7 okt 11:32
100 EUR
3 okt 11:32
40 EUR

Ylva Sinkkonen
Ylva Sinkkonen
Värderare Smycken
+358 50 305 2227