Ljustakar, ett par, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1854.
Balusterformat ben samt fot och ljuspipa med bladdekor. Löstagbara manchetter med samma stämplar. Fylld fot. Höjd 23 cm.
Ställvis åldersrelaterad slitage. Märken. Stearinfläckar.