Bror Marklund, "Pomona".
Signerad Bror Marklund. Daterad 1945 med text "Detta ex gjutet för Olof Lagerkranz" samt "Eget ex". Brunpatinerad brons, höjd 32 cm.
Ytsmuts. Ärgad. Vita rester från gjutningen.
Bror Marklund, därefter i arv till nuvarande ägare.