Skylt, "Öflund & Pettersson, Bok & Stentryckeri", 1900-talets början.

Fasettslipat glas med förgylld text.
Mått 40 x 95 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Bok och stentryckeriet Öflund & Pettersson, grundades 1902 i Helsingfors, fusionerades senare med F Tilgmann Ab 1918.

Utropspris
250 EUR