Skrivbord/bord Ferd Lundquist AB Göteborg Funkis 1940-tal

Fanerat med björk, sarg med två lådor, märkt med metalletikett, ca 125x75x75 cm

Bruksslitage. Repor. Märken. Fläckar. Nyckel saknas.

Ferd. Lundquist & Co var ett varuhus i Göteborg, och föregångare till Nordiska Kompaniets (NK) varuhus i Göteborg.
Köpmannen Ferdinand Lundquist (1837-1916) startade sitt bosättningsmagasin den 17 maj 1864, som då endast bestod av ett rum, ett biträde och ett skyltfönster. Genom åren växte firman och utökades genom att överta fler och fler rum i den bekanta hörnfastigheten på Östra Hamngatan 42. Före starten hade Lundquist i sju år arbetat som handelsbiträde dels hos firman Uddgren & Holter, dels hos Salomon & Williamsson, vilken på den tiden var Göteborgs största firma i bosättningsbranschen.
Under 1941 övertog direktör Herman Turitz (ägare av bland annat EPA-varuhusen) aktiemajoriteten i Ferd. Lundquist & Co.[3] I och med den utökning av antalet avdelningar, som skedde på 1940-talet, skiftade företaget karaktär till ett fullt utbyggt varuhus, som köptes av Nordiska Kompaniet 1967. I samband med det byggde NK ett nytt varuhus på platsen för det gamla, vilket öppnade 1971. Fastigheten ritades av arkitektkontoret Contekton.

Auktionen avslutas
7 dagar 7 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
6 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - C1