Ursula Printz, vas, Gustavsberg Studio.
Fajans med handmåladdekor av fruktskål och blomsterbukett i blått. Signerad Printz samt med studiohanden. Djupstämplad Handdrejad Gustavsberg. Etikettmärkt A-B Nordiska Kompaniet Stockholm. Höjd 29 cm.
Krackelyr. Glasyrdefekter vid mynningen.