Johannes Andersen, soffa, "Capri", Trensum. tidigt 1970-tal.
Helstoppad soffa med ljus textilklädsel. Välvd form med lösa dynor i sits. Benställning av kromad metall. Längd 240 cm, djup ca 80 cm, sitthöjd 38 cm, höjd 60 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Märken. Senare klädsel.