Penselvaser omgjorda till bordslampor, Kina, omkring år 1900.

Polykromt bemålade med motiv av landskap samt figurscen. För en ljuspunkt vardera. Höjd 38 cm, diameter 13 cm.

Ställvis slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestade. Ena lampfästningen aningen lös. Nagg på botten.

Utropspris
2 500 SEK