Kaffekanna, och invändigt förgylld sockerskål samt gräddkanna, samtliga på fyra volutformade fötter. Kaffekannans höjd 26 cm, längd 26,5 cm, sockerskålens bredd inkl hänklar 18 cm, gräddsnäckans höjd 10,5 cm. Sammanlagd vikt 1380 g.
Smärre åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.