Förgylld brons, rektangulär bas med dekor av festoner och urnor, krönande figur spelande harpa sittande på plint med kudde, vitemaljerad urtavla med romerska siffor, höjd ca 43 cm Nyckel finns.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Urtavla med patina. Lock baktill senare