Marcel Breuer, karmstol "Wassily (Model B3 chair)" 1900-talets andra hälft.
Stomme av förkromad metall, sits, armstöd och rygg av gråfärgat skinn. Sitthöjd 45 cm, höjd 74,5 cm, bredd 78 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Repor. Ställvis rost på stomme.
Inköpt på Nordiska Kompaniet.