Åke Fribyter, dagbädd, "Kinesa", Bejra Stoppmöbler AB, 1960-tal.
Stomme av teak. Lösa textilklädda dynor. Klädda armlän. Sitthöjd 35, längd 220, djup 95 cm.
Smärre slitage. Smutsig.
Modellen avbildad i Siesing, Andreas: Svenska 70-talsmöbler, Lindelöws Förlag, Göteborg, 2021, sid 583.