Helge Sibast, stolar, ett par, "No 8", Sibast Furniture, Danmark 1900-talets mitt.
Stomme i teak och ek, med svängda karmar och spjälad rygg. Omklädda sitsar i grått fårskinn. Brickmärkta Sibast Furniture Made in Denmark. Höjd 74, sitthöjd 45 cm.
En spjäla med smärre skada vid fäste, senare klädsel, smärre märken och repor.