Aulis Leinonen, skrivbord, lådmodul modell 200 och skivan modell T216, Artek 1950-tal.
Vit lackerad björk med lös skiva i teak. Lådmodulernas längd 100 cm, bredd 56 cm, höjd 66 cm. Bordsskivans längd 200 cm, bredd 56 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.