Gräddkanna, kaffekanna samt sockerskål med bukig form på tassar, med dekor av blad och blomster. Invändig förgyllning i sockerskål samt gräddkanna.Höjd 13-28 cm. Total vikt 1491 gram.
Gåvogravyr på gräddkanna. Ställvis slitage. Lagning. Isolerringar saknas.