Charlotte Perriand & Le Corbusier, vilstol, "LC4", Cassina.
Stomme av svartlackerat stålrör. Klädsel i koskinn med nackkudde i svart skinn. Märkt. Längd 150, bredd 55 cm.
Slitage. Märken. Färgbortfall. Smärre skador. Smärre fläckar. Rostangrepp. Viss doft. En rem saknas.