Ole Wanscher, karmstol, PJ112, Poul Jeppesen, Danmark, 1950/60-tal.
Stomme av palisander. Lösa, skinnklädda plymåer. Sitthöjd 41, höjd 75 cm.
Smärre slitage. Ställvis blekt klädsel. Smärre sprickor mellan fogar. Omarbetad, senare stöd för sittplymån.