Axel Ebbe, skulptur "Det stora äventyret"
Brons, signerad, gjutarstämpel JH Rosengrens konstgjuteri Limhamn, höjd ca 51 cm
Obetydligt ytslitage.
Rosenius, Paul, "Konstnären Axel Ebbe" Axel Ebbes konsthall, Trelleborg, sid 19 samt avbildad i gips sidan 41.
Skissförslag till Delawaremonumentet 1937 över de första svenskarnas ankomst till Nordamerika som 300-årsminnet av Nya Sveriges grundande i USA