Grålackerad stomme av stålrör med grå skinnklädda dynor. Märkt Cassina LC 3 006965 i stommen. Sitthöjd 36, bredd 100, djup 73, höjd 60 cm.
Visst slitage och smärre fläckar. Stålramen med ställvis färgbortfall. Sittdynan med två mindre bristningar/skador i skinnet.